Bieniasz, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Bieniasz, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Bieniasz, Andrzej

Pseudonim:

Püdel

Data urodzenia:

7 marca 1954

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

21 stycznia 2021

Informacje

Muzyk, kompozytor i autor tekstów. Współtwórca zespołów DüpąPüdelsi[1].

W młodości studiował na AWF. W 1981 r., jeszcze jako student, wraz z poetą Piotrem Markiem oraz Andrzejem Potoczkiem założył zespół Düpą. W 1985 r., po samobójczej śmierci Marka, pozostali muzycy stworzyli grupę Püdelsi.

Püdelsi debiutowali albumem Bela Pupa, na którym teksty Piotra Marka zaśpiewali KoraMaciej Maleńczuk. Niedługo po nagraniu płyty Andrzej Bieniasz odszedł z zespołu, który rozpadł się na kilka lat. On sam opuścił Kraków i przeprowadził się do Krynicy. Püdelsi reaktywowali się w 1995 r., z Andrzejem Bieniaszem, Maciejem Maleńczukiem, Andrzejem Potoczkiem, Arturem HajdaszemMaciejem Biedrzyckim w składzie. Późniejsze lata były okresem największych sukcesów Püdelsów[2].

Bibliografia

1. 

https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1135685
Internetowa baza filmu polskiego [odczyt: 25.01.2021].

2. 

https://www.rmf24.pl/kultura/news-andrzej-pudel-bieniasz-nie-zyje-byl-liderem-zespolu-pudelsi,nId,4998466
Portal infromacyjny RMF24 [odczyt: 25.01.2021].