Biernacki, Stanisław

Zgłoszenie do artykułu: Biernacki, Stanisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Biernacki, Stanisław

Pseudonim:

Stach, Tadeusz

Stach

Data urodzenia:

27 maja 1892

Miejsce urodzenia:

Łęczyca

Data śmierci:

29 września 1979

Miejsce śmierci:

Nowy Dwór Gdański

Data śmierci:

1970
Data wg Katalogu Biblioteki Narodowej.

Informacje

Autor tekstów. Był synem Juliana i Heleny z Morawskich. Uczęszczał do Gimnazjum generała Chrzanowskiego w Warszawie. Jako gimnazjalista brał udział w strajku szkolnym w 1905 r. Maturę uzyskał w Gimnazjum Wojciecha Górskiego w 1911 r., następnie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1918 r. zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego. Służył w 2 Pułku Ułanów i w 21 Pułku Piechoty. Brał udział w wojnie polsko-sowieckiej. Od 1921 r. był dziennikarzem w „Kurierze Warszawskim”.

W 1927 r. nawiązał współpracę z nowopowstałym Polskim Radiem jako sprawozdawca. W późniejszym czasie został przewodniczącym Klubu Sprawozdawców Radiowych. W latach trzydziestych pracował nadal w „Kurierze Warszawskim”, pisał również dla „Kuriera Porannego”, tygodnika „Odnowa” i miesięcznika „Trzeźwość”. Publikował utwory beletrystyczne, poezje, utwory satyryczne, skecze, monologi. Tłumaczył utwory sceniczne dla teatrów, libretta operetkowe, pisywał scenariusze i realizował filmy krótkometrażowe. Był autorem tekstów kilku bardzo znanych piosenek, m.in. słynnych Flisaków (z filmu Dziesięciu z Pawiaka), Pamiętam twoje oczy, Mów, że kochasz mnie (Parlez moi d’amour), Marynarze. Po II wojnie światowej pracował jako dziennikarz, publicysta, literat i kompozytor[3].

Bibliografia
Finansowanie

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.