Brojdo, Saul

Zgłoszenie do artykułu: Brojdo, Saul

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Brojdo, Saul

Pseudonim:

Suliński, Stanisław

Data urodzenia:

1907

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

23 października 1979

Miejsce śmierci:

Bad Kissingen (Bawaria)

Informacje

Autor tekstów. Z wykształcenia lekarz. W latach dwudziestych studiował medycynę we Włoszech. Nawiązał tam współpracę z kompozytorem włoskim Bixio, dla którego pisał teksty piosenek. Po powrocie do kraju rozpoczął w 1931 r. praktykę lekarską w Warszawie. Kontynuował także zainteresowania piosenką: pisał teksty dla wydawnictw nutowych, m.in. dla Nowej Sceny, został członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Bardzo popularną stała się jego piosenka Cicho grajcie mi wciąż (Cygańskie skrzypeczki), znana najbardziej z wykonań Mieczysława Fogga.

Podczas okupacji hitlerowskiej początkowo ukrywał się pod nazwiskiem Stanisław Suliński, później wstąpił do oddziału partyzanckiego, w którym pełnił funkcję medyka. Po II wojnie światowej był lekarzem wojskowym w Tarnowie. W latach sześćdziesiątych współpracował z Polskimi Nagraniami. W 1968 r. wyjechał do Niemiec i przez dziesięć lat pracował jako lekarz w uzdrowisku Bad Kisingen w Bawarii[1].

Bibliografia