Brzechwa, Jan

Zgłoszenie do artykułu: Brzechwa, Jan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Brzechwa, Jan

Pseudonim:

Szer-Szeń

Szerszeń

Właściwie:

Lesman, Jan Wiktor

Data urodzenia:

15 sierpnia 1898

Miejsce urodzenia:

Żmerynka na Podolu

Data śmierci:

2 lipca 1966

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów. Z wykształcenia prawnik, specjalista od prawa autorskiego. W 1918 r. zaczął pisać teksty satyryczne dla teatru „Argus” w Warszawie, jednocześnie współpracował ze „Sfinksem” i Mirażem” (lata 1918–1922). Od 1922 r. pisał dla „Stańczyka”, następnie dla „Perskiego Oka”, „Karuzeli” i „Czerwonego Asa”. W latach 1930–1931 był kierownikiem artystycznym teatru „Wesoły Wieczór”, zaś od 1933 r. kierował „Nowym Momusem”. Pisał bądź współtworzył scenariusze filmowe, np. Parady rezerwistów.

W czasie II wojny światowej przebywał w Warszawie, ukrywając się przed Niemcami. Podczas powstania warszawskiego występował z teatrem lalek „Kukiełki pod barykadą”. Po wojnie pracował przez wiele lat w teatrze „Syrena”. W latach 1953–1955 był prezesem Rady Naczelnej ZAiKS-u. Od 1955 r. pełnił funkcję przewodniczącego kolegium repertuarowego „Syreny.

W okresie powojennym szczególnie dużo pisał dla dzieci (Kaczka dziwaczka, Akademia pana Kleksa, Brzechwa dzieciom). Pozostawił również wspomnieniową powieść pt. Gdy owoc dojrzewa[1].

Bibliografia