Brzeski, Kazimierz

Zgłoszenie do artykułu: Brzeski, Kazimierz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Brzeski, Kazimierz

Właściwie:

Flieder-Baum, Kazimierz

Fliederbaum, Kazimierz

Data urodzenia:

1905
Jest to data niepewna.

Miejsce urodzenia:

prawdopodobnie Warszawa

Data śmierci:

1944
Dokładna data nie jest znana – podczas II wojny światowej.

Informacje

Autor tekstów piosenek, monologów, scenek komicznych, szmoncesów. Piosenki z tekstami jego autorstwa wykorzystywały kabarety i teatry rewiowe, m.in. w 1919 r. Sfinks, później Morskie Oko. Ukazywały się także na płytach już w połowie lat dwudziestych, m.in. w wytwórni Beka; Syrena Record nagrywała je od 1927 r.

W okresie międzywojennym był najdłużej redaktorem odpowiedzialnym oraz kierownikiem literackim pisma satyrycznego „Trubadur Warszawy”, napisał sporą liczbę wierszy o charakterze satyrycznym, monologów, skeczy itp. W 1925 r. wydał debiutancki tomik Poezja buduaru, który spotkał się z krytyczną oceną Antoniego Słonimskiego. Był tłumaczem tekstów piosenek z filmów, głównie amerykańskich[1].

Bibliografia