Chopin, Fryderyk

Zgłoszenie do artykułu: Chopin, Fryderyk

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Chopin, Fryderyk

Szopen, Fryderyk

Data urodzenia:

22 lutego 1810

Miejsce urodzenia:

Żelazowa Wola

Data śmierci:

17 października 1849

Miejsce śmierci:

Paryż

Informacje

Najwybitniejszy polski kompozytor. Uczeń Józefa Elsnera w konserwatorium i Szkole Głównej Muzyki w Warszawie. Komponował prawie wyłącznie utwory na fortepian solo. Nowoczesność środków muzycznych i doskonałość budowy kompozycji nadały jego twórczości piętno ponadczasowe. Był czołowym przedstawicielem romantyzmu w muzyce, komponował polonezy, mazurki, walce, nokturny, etiudy, sonaty. Do największych jego osiągnięć należą dwa koncerty na fortepian z orkiestrą, utwory kameralne i pieśni. W 1830 r. opuścił Polskę i osiadł w Paryżu[1].

Bibliografia