Cichoński, Leszek

Zgłoszenie do artykułu: Cichoński, Leszek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Cichoński, Leszek

Data urodzenia:

25 listopada 1957

Informacje

Gitarzysta bluesowy, współpracujący z wieloma artystami. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w 1981 r. w zespole CDN podczas imprezy Rock na Wyspie. W 1982 r. zagrał na Festiwalu w Jarocinie. Od 1984 związany ze środowiskiem bluesowym: członek formacji Grupa Bluesowa, WO i Pazur, następnie Blue Experience, Joint Venture oraz Ozzy.

W latach 1988–89 współpracował z Tadeuszem Nalepą. W 1989 wystąpił na festiwalu Rawa Blues i odbył trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim. 24 czerwca 2006 jako pierwszy Polak zagrał wraz z John „Broadway” Tucker Band na Monterey Bay Blues Festival.

Jako pierwszy w Polsce opracował instruktażowy kurs gry na gitarze. Założył wydawnictwo „Midi-Max” i sam opublikował podręcznik z dołączoną kasetą. Ponadto opracował i zarejestrował dwanaście odcinków telewizyjnego kursu Blues–Rock Guitar emitowanego przez TV Edukacyjną TVP1, TV Polonia, oraz wydanego na Kasecie Video.

Od 1992 r. organizuje warsztaty „Lato z Bluesem” w Brodnicy i Radkowie, „Blues nad Bobrem” w Bolesławcu i „Blues Express” w Zakrzewie.

W 2003 r. Cichoński zainicjował Wielką Gitarową Orkiestrę, która na rynku we Wrocławiu wykonała słynny przebój Hendrixa „Hey Joe”. Pierwsza edycja festiwalu zgromadził 588 uczestników akcji, co pozwoliło ustanowić nowy rekord Guinnessa. Od tamtego czasu rekord ten pobijany jest co roku pierwszego maja. Wrocławskie próby odbywają się w ramach Festiwalu „Thanks Jimi” poświęconego muzyce Jimiego Hendrixa[1].

Bibliografia

1. 

http://www.heyjoe.pl/
Oficjalna strona internetowa festiwalu „Thanks Jimi” [odczyt: 21.02.2014].