Dudek, Ireneusz

Zgłoszenie do artykułu: Dudek, Ireneusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Dudek, Ireneusz

Pseudonim:

Shakin’ Dudi

Data urodzenia:

7 maja 1951

Miejsce urodzenia:

Katowice

Informacje

Wokalista, gitarzysta i harmonijkarz. W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach. Samodzielnie opanował grę na harmonijce ustnej. W końcu lat 60-tych grał z amatorskim zespołem Silesian Blues Band (SBB). W 1971 r. związał się na krótko z krakowską grupą bluesową Hall. W 1973 r. utworzył własny zespół ApokalipsaMaciejem Radziejewskim – g., Krystianem Wilczkiem – bg., voc., Markiem Surzynem – dr. W 1975 r. do Apokalipsy dołączyli Jan Borysewicz – g., drugi perkusista Andrzej Drybul i Rafał Rękosiewicz – org. W tym składzie powstały pierwsze nagrania radiowe.

W 1977 r. utworzył kolejny zespół Irjan, początkowo duet, później trio, z którym wystąpił na krajowych imprezach bluesowych w Sopocie, Poznaniu i Białymstoku. W latach 1978–1980 koncertował w lokalach i klubach w RFN oraz w ośrodkach polonijnych Kanady i USA. Po powrocie do kraju prowadził Dudek Blues Band i Blues Session Ireneusza Dudka, z którymi występował w latach 1982–1983 na festiwalu Rawa Blues w Katowicach.

W latach 1984–1986 jako rockandrollowy wokalista Shakin’ Dudi zyskał popularność piosenkami Och, Ziuta, Zastanów się co robisz, To ty słodkaAu sza la la la. Ta ostatnia wygrała w plebiscycie publiczności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’85. Kontynuacją stylistyki Shakin’ Dudiego była utworzona w 1986 r. grupa The Dudi’s. Równocześnie prowadził, tworzone z okazji kolejnych festiwali Rawa Blues, zespoły Big Blues Band, Big Band Boogie i Trio Dudek-Błędowski-Gembalski. Od 1981 r. jest organizatorem i kierownikiem artystycznym Rawy Blues, która w 1992 r. stała się imprezą międzynarodową.

W latach 1988–1993 mieszkał w Amsterdamie (Holandia). Jest laureatem nagrody Programu III Polskiego Radia im. Marii Jurkowskiej w 1996 r. O jego życiu i twórczości opowiada książka Marcina Babko pt. Ziuta Blues : Irek Dudek, wydana przez In Rock w 2008 r. oraz hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 136 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia