Grodzieńska, Stefania

Zgłoszenie do artykułu: Grodzieńska, Stefania

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Grodzieńska, Stefania

Data urodzenia:

2 września 1914

Miejsce urodzenia:

Łódź

Data śmierci:

2010

Informacje

Autorka tekstów. Ukończyła gimnazjum, następnie wstąpiła do szkoły baletowej. Na scenie pojawiła się w 1932 r. w teatrze „Cyganeria”. W 1937 r. została solistką w „Cyruliku Warszawskim”; grała też role aktorskie. Rozpoczęła współpracę z Polskim Radiem, napisała kilka tekstów piosenek. Podczas okupacji hitlerowskiej przebywała początkowo w getcie warszawskim, później ukrywała się pod Warszawą. W 1944 r. została pierwszą spikerką Polskiego Radia w Lublinie. Po II wojnie światowej kontynuowała wszechstronną działalność literacką, radiową, satyryczną itp., stając się jedną z czołowych postaci polskiego kabaretu i estrady[2].

Bibliografia