Grzesiuk, Stanisław

Zgłoszenie do artykułu: Grzesiuk, Stanisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Grzesiuk, Stanisław

Data urodzenia:

6 maja 1918

Miejsce urodzenia:

Małków koło Chełma Lubelskiego

Data śmierci:

21 stycznia 1963

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Aktor, śpiewak i kompozytor, zbieracz i popularyzator folkloru warszawskiego, z zawodu elektromonter. Dzieciństwo i młodość spędził na Czerniakowie, gdzie poznał uliczny folklor stolicy, który stał się podstawą jego repertuaru, wykonywanego z towarzyszeniem bandża i gitary. W latach 1940–1945 był więźniem obozów koncentracyjnych w Dachau i Mauthausen-Gusen.

W 1945 r. wrócił do Warszawy. Pracował zawodowo w służbie zdrowia i występował publicznie prezentując uliczne ballady z Czerniakowa, Powiśla, Woli i Rybaków. Dokonał licznych nagrań radiowych. Brał udział w realizacjach TV programów na żywo oraz Warszawa da się lubić zarejestrowanego na telerecordingu.

Swoje losy przedwojenne opisał w powieści autobiograficznej pt. Boso, ale w ostrogach, na kanwie której powstał musical pod tym samym tytułem (libr. Ryszard Pietruski, Krystyna Wodnicka, muz. Jan Tomaszewski), wystawiony w 1971 r. przez stołeczny teatr Komedia (realizacja telewizyjna w 1979 r., reż. Zbigniew Czeski). Jest bohaterem filmu Grzesiuk. Chłopak z ferajny (reż. Mateusz Szlachtycz), hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 18 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego), autorem wspomnień Pięć lat kacetuNa marginesie życia. Piosenki z jego repertuaru znalazły się na CD Luksus, wydanym w 1995 r. przez Pomaton EMI nagranym przez zespół Szwagierkolaska[1].

Bibliografia