Jaracz, Stefan

Zgłoszenie do artykułu: Jaracz, Stefan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Jaracz, Stefan

Data urodzenia:

24 grudnia 1883

Miejsce urodzenia:

Żukowice Stare

Data śmierci:

11 sierpnia 1945

Miejsce śmierci:

Otwock

Informacje

Aktor. Debiutował w 1904 r. w Teatrze Ludowym w Krakowie. Od 1908 do 1911 r. grał w Łodzi, następnie przeniósł się do Warszawy i rozpoczął występy w Teatrze Małym. Od 1913 r. należał do zespołu Teatru Polskiego. Podczas I wojny światowej grał w polskich teatrach w Rosji. Powrócił w 1918 r. do kraju i występował ponownie w Teatrze Polskim w Warszawie. Od 1921 r. grał w teatrze Reduta, następnie w „Rozmaitościach”, zaś w latach 1924–1927 w Teatrze Narodowym. W latach 1927–1930 występował głównie w Poznaniu, Lwowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie; sporadycznie pojawiał się w Warszawie. Od 1930 r. był aktorem, reżyserem i kierownikiem warszawskiego teatru „Ateneum”; stworzył wówczas swe największe kreacje sceniczne.

Był także aktorem filmowym – w latach 1912–1936 wystąpił w 26 filmach. Brał udział w wielu audycjach literacko-teatralnych Polskiego Radia, stawiając ten rodzaj twórczości artystycznej na wysokim poziomie. Podczas okupacji został uwięziony przez hitlerowców w Oświęcimiu. Był jednym z najwybitniejszych aktorów swego czasu, trwale wpisanym w dzieje teatru w Polsce[1].

Bibliografia