Jurksztowicz, Anna

Zgłoszenie do artykułu: Jurksztowicz, Anna

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Jurksztowicz, Anna

Data urodzenia:

5 sierpnia 1963

Miejsce urodzenia:

Szczecin

Informacje

Wokalistka jazzowa i piosenkarka, także producentka muzyczna. Ukończyła Wydział Wokalny Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie. Zadebiutowała w 1975 r. w amatorskim zespole wokalnym muzyki dawnej Musicus Poloniensis, w którym śpiewała do 1980 r. W latach 1980–1984 była wokalistką szczecińskiej grupy Music Market, specjalizującej się w muzyce gospel i spirituals. Współpracowała także z poznańskim zespołem Spirituals_and_Gospel_Singers. Z zespołami tymi dokonała nagrań dla archiwum Polskiego Radia, koncertowała w kraju i za granicą.

Po raz pierwszy wystąpiła jako solistka na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’85. Reprezentowała polską piosenkę na festiwalach w Dreźnie (NRD) w 1986 r., Curaçao (Antyle Holenderskie) w 1988 r., Jurmala (Łotwa) w 1989 r., Karlshamn (Szwecja) i Syrakuzach (Włochy) w 1990 r., w Istambule (Turcja) w 1991 r. i Kairze (Egipt) w 1994 r. Nagrała piosenki do filmów i seriali telewizyjnych, m.in. Kingsajz, Czułość i kłamstwa, Matki, żony i kochanki, Na dobre i na złe, W pustyni i w puszczy oraz piosenki dla dzieci z filmów Walta Disneya Prosiaczek i przyjacieleKubuś i Hefalumpy.

Jest laureatką:

– wyróżnienia w Konkursie Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w Warszawie w 1981 r.,

– I nagrody zespołowej dla Music Market w Konkursie Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w 1984 r.,

– nagrody im. Karola Musioła,

– I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1985 r. za Diamentowy kolczyk,

– nagrody za interpretację na festiwalu w Dreźnie w 1986 r.,

– nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobywały także piosenki w jej interpretacji: Będzie tak, jak jest – II w koncercie Premiery w 1988 r., Muszelko ratuj mnie – II w koncercie Premiery w 1991 r., Ja samba – II w koncercie Premiery w 1992 r[1].

Bibliografia