Kaper, Bronisław

Zgłoszenie do artykułu: Kaper, Bronisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kaper, Bronisław

Data urodzenia:

5 lutego 1902

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

26 kwietnia 1983

Miejsce śmierci:

Los Angeles (USA)

Informacje

Kompozytor i pianista. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Konserwatorium Warszawskiego w klasie fortepianu i kompozycji. W czasie studiów komponował piosenki dla warszawskich kabaretów oraz teatrzyków rewiowych. Na dalsze studia muzyczne wyjechał do Berlina. Tam skomponował muzykę do pierwszego filmu Małżeństwo z ograniczoną odpowiedzialnością. Później pisał muzykę do filmów operetkowych (m.in. do Tobie śpiewam tę pieśń, ze słynną Ninon, ach uśmiechnij się), w których grali znani śpiewacy Jan Kiepura i Richard Tauber.

W 1933 r. wyjechał do Francji, gdzie także komponował muzykę filmową. Napisał tam również muzykę do, wystawionej później na Broadwayu, operetki Polonez. W 1934 r. wyemigrował do USA. Od współwłaściciela amerykańskiej wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer Louisa Mayera otrzymał propozycję współpracy. W tym samym roku zadebiutował muzyką do filmu Man Stolen. Przy kolejnych filmach współpracował z autorem tekstów Willy Jurmanem i kompozytorem Gusem Kahnem, z którymi komponował piosenki m.in. do filmów Escapade, Noc w operze, Day at the Races, Everybody Sing, The Perfect Gentleman.

Jest kompozytorem muzyki do ponad stu pięćdziesięciu filmów. W 1953 r. za muzykę do Lili otrzymał Oscara, nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jest także laureatem nagrody Laurel za ilustrację muzyczną do Braci Karamazow. Pozaekranową sławę zyskały jego filmowe przeboje: Hi-Lili, Hi-Lo (znana w Polsce jako Laleczki, moje laleczki), San Francisco, chętnie grywane przez jazzmanów Green Dolphin StreetYou Are All I Need. Latem 1961 r. odwiedził Warszawę. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 54 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia