Kleszcz, Włodzimierz

Zgłoszenie do artykułu: Kleszcz, Włodzimierz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kleszcz, Włodzimierz

Informacje

Autor tekstów piosenek[2].

Czołowy polski popularyzator: roots reggae, folk blues, współczesnej muzyki afrykańska i latynoamerykańskiej.

Weteran Rozgłośni Harcerskiej (od 1972 r.) oraz Polskiego Radia (od 1979 r.). Jego „Nocne Muzykowanie” nadawane jest od lat 80. XX w. po dziś dzień jako „Kleszczowisko”. Współtwórca filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych; organizator pierwszych rodzimych festiwali reggae i world music, a także manifestacji artystycznej „Solidarność Anti-apartheid” (13 grudnia 1989).

Od początku lat 90. XX w. animator nurtu polish world music. Zainicjował współprace jamajskich Twinkle Brothers z góralskimi Trebuniami Tutkami. Był producentem pierwszego albumu Kapeli ze Wsi Warszawa oraz debiutu estradowego poety Bogdana Loebla.

Nagrodzony m.in.

  • „Złotym Mikrofonem” (2000),
  • „Srebrnym Krzyżem Zasługi” (2001),
  • nagrodą „Afrykas 2010” za 30 lat promowania muzyki afrykańskiej w Polskim Radiu

[3].

Bibliografia

1. 

http://www.trebunie.pl/.
Oficjalna strona internetowa zespołu Trebunie Tutki [odczyt: 21.03.2014].

2. 

Katalog Biblioteki Narodowej.

3. 

https://www.polskieradio.pl/Ludzie/224673,Wlodzimierz-Kleszcz.
Polskie Radio [odczyt: 23.04.2019].