Kornteuer, M.

Zgłoszenie do artykułu: Kornteuer, M.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kornteuer, M.

Właściwie:

Korentajer

Data urodzenia:

1900
Jest to data przybliżona.

Miejsce urodzenia:

prawdopodobnie Warszawa

Data śmierci:

1943

Miejsce śmierci:

prawdopodobnie obóz w Treblince

Informacje

Autor tekstów w języku żydowskim, poeta, tłumacz, librecista. Autor jednej z najbardziej znanych piosenek żydowskich Meine jidisze mame, napisanej do muzyki kompozytora Pollaka około 1931 r. Pisał teksty piosenek do filmów żydowskich. Dostarczał tekstów dla teatrów rewiowych grających w języku jidisz. Był członkiem sekcji autorów żydowskich Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Podczas okupacji hitlerowskiej jego aktualne teksty były wykonywane w teatrach getta warszawskiego. Występował w getcie jako aktor w teatrze „Eldorado”[1].

Bibliografia