Kowalski, Emil

Zgłoszenie do artykułu: Kowalski, Emil

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kowalski, Emil

Data urodzenia:

22 listopada 1955

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

4 października 2008

Miejsce śmierci:

Przejazdów koło Gdańska

Informacje

Klarnecista jazzowy, kompozytor i aranżer. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie klarnetu. Grał w orkiestrze Filharmonii Gdańskiej oraz Teatru Muzycznego w Gdyni. Jako jazzman zadebiutował w utworzonym w 1980 r. zespole jazzu tradycyjnego Seaside Dixieland, z którym wystąpił w Konkursie Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” ’81. W 1991 r. utworzył własny kwartet (Leszek Możdżer – pf., Janusz Mackiewicz – cb., Jacek Olter – dr.).

Później zainteresował się jazzem nowoczesnym i przygotował cykl koncertów poświęconych muzyce Charlie Parkera. Z własnymi zespołami koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Finlandii i Izraelu. Współpracował na estradzie i w nagraniach z czołowymi muzykami polskiego jazzu oraz z Buddym de Franco, Eddie Hendersonem, Bobem Mayerem, Edem Schullerem, Bradem Terry, Adrianą West. W latach 2002–2003 był dyrektorem artystycznym polsko-izraelskiego festiwalu jazzowego Festi Jazz w Tel Avivie. Jest laureatem ankiety Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii klarnet w latach 1999–2007[1].

Bibliografia