Krzewiński, Julian

Zgłoszenie do artykułu: Krzewiński, Julian

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Krzewiński, Julian

Właściwie:

Maszyński, Julian Piotr

Data urodzenia:

3 października 1882

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

1943

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Śpiewak, autor tekstów. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Debiutował we Lwowie. Od 1908 r. występował w Warszawie w operetce w teatrze „Nowości”. Występował również w Teatrze Wielkim, a od 1912 r. w „Bagateli”. W dwudziestoleciu międzywojennym występował m.in. w „Reducie”, w Teatrze Małym, Letnim, Polskim, „Wesołym Wieczorze”, „Małym Qui pro Quo”.

Był reżyserem teatralnym, autorem ponad 20 powieści, książek dla dzieci, tłumaczeń. Wyjeżdżał często za granicę, organizował np. przedstawienia dla Polonii brazylijskiej, był nauczycielem w I Polskiej Szkole w Paranie, należał do zarządu organizacji „Strzelec”. Był aktorem filmowym, scenarzystą. Spośród tekstów piosenek największą popularność zdobył Bal u starego Joska[1].

Bibliografia
Finansowanie

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.