Lawina-Świętochowski, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Lawina-Świętochowski, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Lawina-Świętochowski, Jerzy

Pseudonim:

Bam-Bino

Data urodzenia:

6 grudnia 1906

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

20 sierpnia 1946

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów, kompozytor, piosenkarz. Ukończył Państwowe Konserwatorium Muzyczne w Warszawie. Pracował dla wileńskiego teatru „Lutnia”; w Wilnie napisał swą pierwszą operetkę Rajski ptak. W latach 1929–1931 współpracował jako autor z „Rewią Wileńską” (napisał słowa i muzykę do rewii Złote Wilno i programu Czego pan chce). Skomponował muzykę do komedii Paula Leoné’a Na fali eteru.

Największym sukcesem była jego Panna Wodna – pierwsza polska operetka morska – wystawiona 2 sierpnia 1939 r. w teatrze „8.15” w Warszawie. Dla „Syreny Record” dokonał w grudniu 1936 r. nagrania wokalnego w duecie z Olą Obarską; wytwórnia nagrała także piosenki jego autorstwa.

W okresie II wojny światowej skomponował drugą operetkę o tematyce morskiej – Hel. W 1944 r. wstąpił do I Armii Wojska Polskiego; przebył szlak bojowy do Berlina, został odznaczony m.in. krzyżem Virtuti Militari. Po wojnie powrócił do komponowania. Zmarł nagle podczas pracy nad ilustracją muzyczną do Klubu Kawalerów Michała Bałuckiego. Dopiero po jego śmierci wielką popularność zdobyło tango Morze z operetki Panna Wodna (najwcześniejszego nagrania dokonał Zbigniew Rawicz w 1948 r. dla wytwórni „Muza”)[1].

Bibliografia