Lebiediew, Aron

Zgłoszenie do artykułu: Lebiediew, Aron

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Lebiediew, Aron

Data urodzenia:

1873

Miejsce urodzenia:

Homel

Data śmierci:

1960

Miejsce śmierci:

USA

Informacje

Śpiewak operetkowy, aktor. Przed I wojną światową występował w teatrach żydowskich w Wilnie i Mińsku. W latach 1912–1913 grał w Łodzi. W 1912 r. był wielokrotnie zapraszany na nagrania do warszawskiego studia „Syreny Record”. Nagrał wówczas serię płyt. Około 1913 r. związał się z Trupą Wileńską, z którą występował w wielu miastach. Do 1914 r. grał ponownie w Warszawie.

W 1920 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W Ameryce prowadził teatr dramatyczny, w którego skład wchodziło 40 aktorów; działał m.in. w Detroit, Chicago, Bostonie, Filadelfii. Pisał libretta, był autorem wielu piosenek do przedstawień muzycznych, współpracował z bardzo znanymi kompozytorami, jak Schlomo Secunda (który wykorzystał jeden z jego utworów w słynnej piosence Bei mir bist du schön). Nagywał płyty w fimach: „Columbia” (w Londynie), „Brunswick”, „Emerson”. Był bardzo popularny wśród amerykańskiej emigracji żydowskiej z Europy, nazywano go „żydowskim Maurice Chevallier’em”[1].

Bibliografia