Leszczyński, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Leszczyński, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Leszczyński, Jerzy

Data urodzenia:

6 lutego 1884

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

9 lipca 1959

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Aktor. Uczęszczał do Klasy Dramatycznej przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Debiutował w 1902 r. Od 1903 r. był aktorem Warszawskich Teatrów Rządowych. W 1913 r. związał się z Teatrem Polskim, gościnnie grał na deskach m.in. Teatru Letniego, „Rozmaitości”, Narodowego, teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Po II wojnie światowej najdłużej występował w Teatrze Polskim (1949–1959). Należał do grona najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX w. Nagrywał płyty z recytacjami dzieł literackich[1].

Bibliografia