Lewandowski, Zygmunt Adam

Zgłoszenie do artykułu: Lewandowski, Zygmunt Adam

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Lewandowski, Zygmunt Adam

Pseudonim:

Końskowolski, B.

Data urodzenia:

11 lutego 1908

Miejsce urodzenia:

Nowogródek

Data śmierci:

4 kwietnia 1976

Miejsce śmierci:

Łódź

Informacje

Kompozytor, autor tekstów. Syn Marcina i Joanny. Muzyki uczył się w latach dwudziestych we Lwowie u prywatnych nauczycieli. Szybko rozpoczął pracę zawodową jako muzyk w orkiestrach lekkich. Komponował od 1930 r. W wieku 23 lat został członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych.

W latach trzydziestych działał jako kompozytor muzyki lekkiej, rewiowej, tanecznej i operetkowej. Współpracował z teatrami muzycznymi i operetkowymi, pisywał również teksty piosenek. W latach 1933–1934 był kierownikiem muzycznym kinoteatru „Hollywood”. Kilka jego piosenek (m.in. Tamara, Mały, biały domek) biło w latach trzydziestych rekordy powodzenia. Były nagrywane przez wszystkie firmy fonograficzne, ukazywały się w renomowanych wydawnictwach nutowych, wykonywano je w teatrach oraz w Polskim Radiu.

Podczas okupacji hitlerowskiej mieszkał w Lublinie, utrzymywał się z udzielania prywatnych lekcji muzyki. Po II wojnie światowej działał nieprzerwanie w Łodzi. Pracował jako kierownik zespołów orkiestrowych i pedagog[1].

Bibliografia