Lipski, Józef

Zgłoszenie do artykułu: Lipski, Józef

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Lipski, Józef

Data urodzenia:

1908
Dokładna data nie jest znana – między 1908 a 1910 r.

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

1943
Jest to data niepewna.

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów piosenek. Urodzony w Warszawie około 1908–1910 r. Z wykształcenia polonista. Studiował zapewne na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował z poetą-autorem Władysławem Szlenglem. Stworzył z nim jedną z najlepszych spółek autorskich. Pisał na zamówienie wytwórni „Odeon”, dla której był stałym dostawcą tekstów. Pisał głównie teksty do utworów zagranicznych, docierających do Polski z Europy i zza Oceanu (niemieckich i amerykańskich). Niektóre tłumaczył na polski. Pracował jako dziennikarz w redakcjach żydowskich gazet polskojęzycznych.

Był recytatorem, występował publicznie. Podczas okupacji hitlerowskiej przebywał w getcie warszawskim. Brał udział w wieczorach recytatorskich w kawiarni „Sztuka” – deklamował własne utwory, mówiące o losie mieszkańców getta, utwory satyryczne, teksty tzw. „żywego dziennika”, ponadto grał w skeczach oraz śpiewał piosenki. W późniejszym czasie, możliwe że był członkiem Żydowskiej Służby Porządkowej (policji w getcie warszawskim). Najprawdopodobniej zginął w 1943 r[1].

Bibliografia