Marchowski, Grzegorz

Zgłoszenie do artykułu: Marchowski, Grzegorz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Marchowski, Grzegorz

Data urodzenia:

8 sierpnia 1949

Miejsce urodzenia:

Gdańsk

Informacje

Pieśniarz, kompozytor i gitarzysta. Jedna z legend trójmiejskiej poezji śpiewanej. Współtwórca Wałów Jagiellońskich. Pochodził z artystycznej rodziny – matka była nauczycielką muzyki, a ojciec organistą w kościele. Pierwsze lekcje gry na pianinie pobierał właśnie u mamy. Z czasem jednak odkrył swoje zamiłowanie do gitary. Pasja ta przełożyła się na członkostwo w szkolnym zespole gitarzystów i mandolinistów w liceum w Radomsku, do którego uczęszczał.

W czasach studenckich związany był z przeglądami piosenki turystycznej (Bazuna, Yappa, Giełda w Szklarskiej Porębie). Gościnne występował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, „Balladach Europy” w Niepołomicach czy „Bieszczadzkich Aniołach”.

Popularność przyniosły mu piosenki: Zielonookiej, O matce (do wiersza Tadeusza Kubiaka), Na poduszkach moich dłoniSzczególnie przytulnie (do tekstu Waldemara Chylińskiego) oraz całkowicie autorski utwór Wciąż płynie czas, spopularyzowany przez zespół Timur i Jego Drużyna. Jest także kompozytorem muzyki do wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Danuty Wawiłow, Joanny Papuzińskiej, Wandy ChotomskiejGrażyny Orlińskiej. Komponuje również utwory dla dzieci.

Od 2007 r. podjął stałą współpracę artystyczną z poetką Grażyną Orlińską. Najpopularniejsze utwory tego duetu, to min.: Rozmodlony, Konie moje, Depressjnata terracotica sopotiensis, Kiedy się znudzisz mną czy Zaścielmy łóżko miłością.

Piosenki Grzegorza Marchowskiego często goszczą w audycjach radiowych, poświęconych poezji śpiewanej.

Dyskografia:

Gitarą i piórem (z utworem Szczególnie przytulnie),

Łagodne spotkania muzyczne (z piosenką Blues o orlich skrzydłach),

Kołysankowo z 2008 r.,

Zielony księżyc z 2009 r. (muzyka i wokal – Grzegorz Marchowski, teksty – Grażyna Orlińska)[1].

Bibliografia

1. 

Orlińska, Grażyna

2. 

http://www.gaja-art.com/GrzegorzMarchowski/index.htm
Oficjalna strona artysty [odczyt: 09.11.2009].