Michotek, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Michotek, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Michotek, Jerzy

Data urodzenia:

31 sierpnia 1921

Miejsce urodzenia:

Częstochowa

Data śmierci:

17 lipca 1995

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Piosenkarz, gitarzysta, autor tekstów piosenek, kompozytor, także aktor i reżyser. Absolwent Wydziału Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie. Muzyki uczył się pod kierunkiem ojca, śpiewaka operowego Lwowa, Wiednia i Mediolanu. W 1939 r. został powołany do wojska. Ciężko ranny, po długiej rekonwalescencji wrócił do Polski w 1946 r. W czasie studiów współpracował z akademickim środowiskiem artystycznym Wrocławia. W 1950 r. przeniósł się do Warszawy.

Jako autor i wykonawca związał się początkowo z Domem Wojska Polskiego. Później współpracował z Teatrem Satyryków i Teatrem „Syrena”. W 1953 r. wystąpił w programie inaugurującym działalność TVP. W tym samym roku zadebiutował w filmie Sprawa pilota Maresza (reż. Leonard Buczkowski). Grał później role epizodyczne w filmach Jak być kochanąDroga na zachód, drugoplanowe w filmach Rancho Texas, Polonia RestitutaCzerwone berety oraz w serialach tv Polskie drogiDom. W roli głównej wystąpił w filmie Wyjście awaryjne (reż. Roman Załuski).

W latach 1974–1978 był zastępcą głównego reżysera TVP. Pisał scenariusze i reżyserował programy estradowe i tv z cyklu Z wizytą u was. Swoje najpopularniejsze piosenki nagrał na LP Jerzy Michotek: Piosenki dla sąsiadki. Od 1983 r. występował z recitalami w kraju i za granicą, głównie w ośrodkach polonijnych. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 64 (reż. Ryszard Wolański). W 1990 r. ukazał się pamiętnik Jerzego Michotka Tylko we Lwowie[1].

Bibliografia