Norski-Nożyca, Bolesław

Zgłoszenie do artykułu: Norski-Nożyca, Bolesław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Norski-Nożyca, Bolesław

Data urodzenia:

1911

Miejsce urodzenia:

Chełm Lubelski

Data śmierci:

1943

Informacje

Aktor kabaretowy, monologista, parodysta, autor tekstów piosenek i skeczy, piosenkarz. W okresie swej działalności artystycznej mieszkał w Warszawie.

Należał do najbardziej popularnych i lubianych aktorów komediowych żydowsko – polskich teatrzyków rewiowych i kabaretów, takich, jak „Ararat”, „Azazel” etc. Występował w teatrzykach na Muranowie, Woli, Pradze. Gościnnie pojawiał się w innych miastach, przede wszystkim w Łodzi – w teatrach „Era” (na Bałutach) i w „Momusie”.

Szczyt jego powodzenia przypadł na połowę lat trzydziestych. Był angażowany najczęściej na zasadzie kilkumiesięcznego kontraktu i przeważnie sam wypełniał cały program. Jego występy cieszyły się kolosalnym powodzeniem. Wykonywał często parodie znanych przebojów, jak np. Ach, Ludwiko! czy La petite Tonkinoise, opatrzonych aktualnymi, satyrycznymi tekstami. Wcielał się także w postać sympatycznego niedorajdy „Jojne-Karabina”. Dzięki pokaźnej liczbie płyt nagranych dla „Syreny Record”, jego nazwisko było znane również za granicą, wśród emigracji żydowskiej w USA i w Palestynie.

Podczas okupacji hitlerowskiej występował w gettcie warszawskim w teatrzykach i kawiarniach (np. w Bon apetit). Wykonywał na koncertach m.in. tzw. śpiewki żebraków getta, był także chętnie zapraszany na filantropijne imprezy kulturalne. O jego występach informowała gettowa „Gazeta Żydowska”. Prowadził także własny lokal kawiarniano-kabaretowy.

Najprawdopodobniej został zamordowany w Lublinie; być może w obozie na Majdanku[1].

Bibliografia