Oppenheim, Menasze

Zgłoszenie do artykułu: Oppenheim, Menasze

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Oppenheim, Menasze

Pseudonim:

M. O.

Oppenheim, Mieczysław

Data urodzenia:

1910

Data śmierci:

Dokładna data nie jest znana.

Informacje

Piosenkarz, kompozytor, autor tekstów. Pochodził z kresów wschodnich. W latach trzydziestych był jednym z czołowych aktorów filmu żydowskiego w Polsce, znanym głównie z ról śpiewających amantów (filmy te wzorowano na produkcjach niemieckich z udziałem Jana Kiepury). Wystąpił w kilku filmach muzycznych. Jako piosenkarz nagrał dużo płyt w języku jidisz. Komponował i pisał teksty piosenek. Należał do sekcji autorów żydowskich Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Był zbieraczem folkloru i wykonawcą na estradzie żydowskich piosenek ludowych. Używał imienia Mieczysław a także pseudonimu M. O. Przetrwał okres II wojny światowej na terenie ZSRR; w pierwszych latach po jej zakończeniu wyemigrował na stałe do Ameryki Południowej[1].

Bibliografia