Pietrzyk, Zofia

Zgłoszenie do artykułu: Pietrzyk, Zofia

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Pietrzyk, Zofia

Data urodzenia:

30 kwietnia 1951

Miejsce urodzenia:

Kraków

Informacje

Rodowita krakowianka z ul. Brackiej 13, córka Juliana Fąfary, architekta zasłużonego dla miasta, który przez wiele lat pracował w Zarządzie Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa, również przy przy ul. Brackiej 13.

Magia Krakowa i jego niezwykłych miejsc, zawsze jej bliskich, zaowocowała tekstem piosenki Magiczny Kraków z muzyką Mariana Waśkiewicza. Przedstawione są w niej w żartobliwie liryczny sposób dwa niezwykłe miejsca i dwa niezwykłe kabarety – „Zielony Balonik” w Jamie Michalikowej oraz „Piwnica pod Baranami” w Pałacu pod Baranami.

Z wykształcenia jest magistrem ekonometrii, aktualnie mieszka we Wrocławiu.

Uważa, że muzyka jest równie inspirująca jak słowa. Z tej wzajemnej inspiracji powstało szereg piosenek do muzyki kompozytora Mariana Waśkiewicza, takich jak: Dlaczego Ty?, W drodze do światła, Życie jak tango, Wiosna Marca Chagalla, Wirtualny świat, Wszystko na opak, Wiatr i chmury, Tańcz ze mną tango, Gdy cofnął się czas, Dusza słowiańska, To już czas, a także Magiczny Kraków.

Marian Waśkiewicz skomponował w 2007 r. Hymn Konstytucji 3 Maja do słów Zofii Pietrzyk, dla podkreślenia znaczenie Konstytucji 3 Maja jako pierwszej w Europie i drugiej na świecie po amerykańskiej. Jest on często wykonywany, zarówno w kraju jak i za granicą. W dniu 3 maja 2011 r. Hymn Konstytucji 3 Maja został odśpiewany w Krakowie podczas 41. Lekcji śpiewania (https://bibliotekapiosenki.pl/strona/lekcja-spiewania/lekcja-spiewania-41), a jego tekst znajduje się w „Śpiewniku Majowa Jutrzenka”.

W dniu 25 maja 2018 r. w Piwnicy pod Baranami w Krakowie odbył się koncert: „Wieczór piosenki autorskiej kompozytora Mariana Waśkiewicza z tekstami Zofii Pietrzyk i Andrzeja Waligórskiego” Wykonawcy: Joanna Hanzel, Marek Pisarski – śpiew, Marian Waśkiewicz – fortepian, prowadzenie koncertu: redaktor Wacław Krupiński. Koncert, jak i również inne utwory, są dostępne na oficjalnym kanale Mariana Waśkiewicza w serwisie YouTube https://www.youtube.com/user/marianwaskiewicz/videos[1].

Bibliografia

1. 

Pietrzyk, Zofia.
Autorskie opracowanie.