Preisner, Zbigniew

Zgłoszenie do artykułu: Preisner, Zbigniew

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Preisner, Zbigniew

Właściwie:

Kowalski, Zbigniew

Data urodzenia:

20 maja 1955

Miejsce urodzenia:

Bielsko-Biała

Informacje

Kompozytor i pianista. Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzyczny samouk. Grał w amatorskich zespołach studenckich.

Od 1978 r. związany był z Piwnicą Pod Baranami jako pianista, współautor i wykonawca programów kabaretowych oraz kompozytor. Jest autorem piosenek m.in. dla Anny Szałapak i Wojcicki_Jacek.

W 1979 r. zadebiutował jako kompozytor muzyki do filmów dokumentalnych Andrzeja Papuzińskiego. W 1982 r. napisał muzykę do pierwszego filmu fabularnego Prognoza pogody. Światowy rozgłos zyskał muzyką do filmów Krzysztofa Kieślowskiego.

Trzykrotnie uhonorowany został przez Los Angeles Critics Association tytułem najwybitniejszego kompozytora muzyki filmowej roku: w 1991 r. za muzykę do filmów Podwójne życie Weroniki, Europa, EuropaAt Play in the Fields of the Lord; w 1992 za muzykę do filmu Skaza; w 1993 r. za muzykę do filmów Trzy kolory – Niebieski, Olivier, OlivierTajemniczy ogród.

W latach 1991–1993 otrzymał nominację do Oscara za muzykę do Podwójnego życia Weroniki, nominację do Cezara za muzykę do DekaloguPodwójnego życia Weroniki oraz nominację do Golden Globe Award za muzykę do At Play in the Field of the Lord.

W 1992 r. otrzymał złotą płytę za CD Le Double Vie de Veronique. Jest także laureatem

– nagrody Ministerstwa Spraw Zagranicznych za wybitne osiągnięcia w reprezentowaniu kultury polskiej w świecie w 1992 r.,

– nagrody Prezydenta miasta Krakowa za całokształt twórczości w 1994 r.

– Cezara, nagrody Francuskiej Akademii Filmowej, za muzykę do filmu Trzy kolory – Czerwony w 1995 r.,

– nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk ’95 w kategorii kompozytor roku,

– Cezara za muzykę do filmu Elisa w 1996 r.,

– Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie za muzykę do filmu Wyspa przy ulicy Ptasiej w 1997 r.

W 2005 napisał, zaaranżował partie orkiestry i dyrygował nią podczas trasy koncertowej promującej CD David Gilmour: On an Island[1].

Bibliografia