Rolska, Rena

Zgłoszenie do artykułu: Rolska, Rena

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rolska, Rena

Właściwie:

Rollinger-Jonkajtys, Regina

Data urodzenia:

19 stycznia 1932

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Piosenkarka i aktorka. Uczyła się śpiewu operowego u Wacława Filipowicza i Jadwigi Reissowej.

W 1954 r. śpiewała w prowadzonym przez Jerzego Kołaczkowskiego Chórze Polskiego Radia. Rok później zadebiutowała w koncercie estradowym w Hali Gwardii w Warszawie jako solistka Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Cajmera. W latach 1956–1960 współpracowała z kabaretem „Pinezka”, w którym śpiewała światowe przeboje z polskimi tekstami. Występowała w kabarecie „Dreszczowiec” i w Podwieczorku przy mikrofonie. W latach 1971–1978 związana była z Teatrem Syrena w Warszawie.

Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz płytowych. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, Bułgarii, Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Szwecji, NRD i na Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 96 (reż. Ryszard Wolański).

Jest laureatką:

– I nagrody w konkursie piosenkarskim Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1961 r.,

– wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 r.,

– wyróżnienia i nagrody Złoty Mikrofon na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 r.

W 1981 r. wycofała się z estrady[1].

Bibliografia