Rosner, Henryk

Zgłoszenie do artykułu: Rosner, Henryk

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rosner, Henryk

Właściwie:

Rosner, Herman

Data urodzenia:

26 grudnia 1904

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

26 listopada 1995

Miejsce śmierci:

Nowy Jork

Informacje

Kompozytor, akompaniator. Kształcił się u Karla Flescha. Był skrzypkiem-wirtuozem, znanym polskim muzykiem rozrywkowym. Koncertował w wielu miastach, grał w radiu, prowadził w Krakowie własną orkiestrę „Rosner’s Players”. Podczas II wojny światowej znalazł się w obozie w Oświęcimiu, później był więźniem Płaszowa i Dachau. Uratowany przez Oskara Schindlera, zamieszkał po II wojnie światowej w USA. Występował tam do śmierci, ciesząc się dużym rozgłosem. Jego wojenną historię przedstawił Steven Spielberg w filmie pt. Lista Schindlera (postać Rosnera w tym filmie odtwarzał aktor krakowski Jacek Wójcicki). Na kilka miesięcy przed śmiercią przekazał swe słynne skrzypce do zbiorów Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Był krewnym Ady’ego Rosnera, starszym bratem Jerzego (pianisty) oraz Leopolda (akordeonisty), wujem słynnego fotografa amerykańskiego Ryszarda Horowitza[1].

Bibliografia