Seifert, Zbigniew

Zgłoszenie do artykułu: Seifert, Zbigniew

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Seifert, Zbigniew

Data urodzenia:

7 czerwca 1946

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

18 lutego 1979

Miejsce śmierci:

Buffalo (USA)

Informacje

Saksofonista i skrzypek jazzowy, kompozytor i aranżer, lider zespołów jazzowych. Ukończył Liceum Muzyczne i Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec. W 1967 r., jeszcze w czasie studiów, zadebiutował jako saksofonista altowy w zespole Tomasza Stańki na Zaduszkach Jazzowych w Krakowie.

W 1968 r. wystąpił z własnym kwartetem na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył II nagrodę zespołową i II indywidualną. Rok później jego kwartet otrzymał na tym festiwalu I nagrodę zespołową, a on sam II indywidualną. W 1969 r. na festiwalu jazzowym w Nagykorös (Węgry) uznany został za najlepszego instrumentalistę. Do 1973 r. współpracował z Kwintetem Tomasza Stańki, w którym grał na saksofonie altowym i skrzypcach. Prowadził równocześnie własny kwartet w składzie: Jan Gonciarczyk – cb., Jan Jarczyk – pf., Zbigniew Seifert – alt sxf., lider, Janusz Stefański – dr.

Występował na wszystkich ważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i Europie Zachodniej. Od 1973 r. koncertował i nagrywał za granicą, najczęściej w RFN z zespołami Alberta Mangelsdorffa, Chrisa Hinze’a, Charliego Mariano, z grupą Free Sound oraz z Joachimem Kühnem i McCoy Tynerem. Jest kompozytorem licznych tematów jazzowych, a także Koncertu na improwizujące skrzypce i orkiestrę symfoniczną, nagranego dla Norddeutscher Rundfunk w Hanowerze (RFN).

W 1976 r. nagrał pierwszy autorski LP Zbigniew Seifert: Man of the Light, który przyniósł mu światowy rozgłos. W tym samym roku wyjechał na koncerty i nagrania do USA. Ujawniona wówczas choroba nie pozwoliła mu jednak na realizację wszystkich artystycznych zamierzeń. Na Monterrey Jazz Festival w Kalifornii w 1976 r. wystąpił m.in. z Johnem Lewisem. W Nowym Jorku koncertował i nagrywał z grupą Oregon. Po krótkim pobycie w Krakowie w 1978 r. ponownie wyjechał do USA. Z grupą wybitnych jazzmanów amerykańskich, m.in. z Johnem Scofieldem, Eddiem Gomezem i Jackiem DeJohnette’em, nagrał swój dwudziesty LP Zbigniew Seifert: Passion.

Zmarł w szpitalu onkologicznym w Buffalo. W marcu 1979 r. pochowany został na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W 1996 r. Poczta Polska wydała znaczek z jego podobizną w serii Polscy muzycy jazzowi oraz kopertę FDC (ang. First Day Cover – Koperta Pierwszego Dnia Obiegu) ze znaczkiem i okolicznościowym stemplem. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 136 (reż. Ryszard Wolański).

Bibliografia