Sendecki, Józef

Zgłoszenie do artykułu: Sendecki, Józef

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Sendecki, Józef

Data urodzenia:

2 marca 1883

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

22 maja 1973

Miejsce śmierci:

Radzymin

Informacje

Śpiewak. Uczył się muzyki i śpiewu u Stanisława Barcewicza, Alfreda Myszugi i Edwarda Reszke. W 1904 r. otrzymał engegement do chóru operetki w teatrze „Nowości”. Jako solista zadebiutował w tym teatrze 6 lipca 1908 r. W 1910 r. zaangażowała go „Syrena Record”, dla której do 1913 r. nagrywał arie z operetek wystawianych w „Nowościach”. Z „Nowościami” związany był do 1926 r. (śpiewał m.in. w Manewrach jesiennych Imre Kalmana, Cnotliwej Zuzannie Jean‘a Gilberta, Polskiej krwi Oscara Nedbala). W następnych latach należał do zespołu Teatru Polskiego w Katowicach, występował w „Czerwonym Asie” w Warszawie a od 1928 r. do wybuchu II wojny światowej – w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Podczas okupacji hitlerowskiej grał w teatrach w Warszawie; od 1948 do 1963 r. był aktorem Teatru Wielkiego w Poznaniu. Największe sukcesy odnosił w okresie występów w „Nowościach”, tj. przez ponad 20 lat. Bardzo ceniono jego możliwości głosowe, wdzięk sceniczny, swobodę w grze, smak artystyczny, osobowość. W młodości studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i miał w dorobku wiele wystaw swych obrazów[1].

Bibliografia