Śnieżanka, Ewa

Zgłoszenie do artykułu: Śnieżanka, Ewa

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Śnieżanka, Ewa

Data urodzenia:

2 stycznia 1947

Miejsce urodzenia:

Chorzepin

Informacje

Piosenkarka. W czasach licealnych brała udział w amatorskich konkursach piosenki. Wystąpiła w finałowym koncercie I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1962 r. Dwa lata później reprezentowała młodzieżowe środowisko Łodzi na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1968 r. zajęła I miejsce w TV konkursie Proszę dzwonić. Od tamtej pory występuje na zawodowej scenie. Współpracowała z Teatrem na Targówku w Warszawie. W 1974 r. zagrała epizodyczną rolę w filmie Jej powrót. Dokonała nagrań dla archiwum Polskiego Radia i płytowych. Śpiewała na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w RFN, Francji, Holandii, Turcji i Tunezji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 145 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Jest laureatką

– II nagrody Dnia Płytowego na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’76,

– I nagrody i nagrody dziennikarzy na festiwalu w Słonecznym Brzegu (Bułgaria) w 1976 r.,

– II nagrody na Coupe d’Europe w Villach (Austria) w 1977 r.,

– Grand Prix, nagrody dziennikarzy i nagrody publiczności na festiwalu Gala ’86 w Hawanie (Kuba).

W plebiscycie „Kuriera Polskiego” znalazła się wśród dziesięciu najpopularniejszych postaci w Polsce w 1977 r[1].

Bibliografia