Sujka, Piotr

Zgłoszenie do artykułu: Sujka, Piotr

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Sujka, Piotr

Pseudonim:

Jinx

Data urodzenia:

5 lutego 1969

Miejsce urodzenia:

Radom

Informacje

Polski basista rockowego zespołu Ira. Przed zespołem Ira grał w kilku amatorskich kapelach. Z zawodu jest ogrodnikiem.

Do zespołu Ira dołączył w grudniu 1989 r. jako „chwilowy” basista, ale ostatecznie jest w nim do dzisiaj. Pierwszym ważnym etapem grupy z jego udziałem był koncert na Festiwalu w Sopocie w 1990 r., gdzie po raz pierwszy mógł się zaprezentować szerszej publiczności. Następne lata w zespole, to pasmo wielu sukcesów takich jak nagranie dwóch kultowych dziś albumów polskiego rocka, support przed grupą Aerosmith, oraz występy na Festiwalach w Jarocinie.

Po zawieszeniu przez zespół działalności we wrześniu 1996 r., wraz z gitarzystą Piotrem Łukaszewskim, oraz perkusistą Wojciechem Owczarkiem wspomagał Artura Gadowskiego w poczynaniach solowych. Zagrał trasę koncertową promującą płytę Artur Gadowski w 1998 r. oraz brał udział w sesji nagraniowej do płyty Kamienie Katarzyny Gärtner. W 2000 r. przy okazji nagrywania drugiej solowej płyty przez Gadowskiego, wziął udział w sesji nagraniowej oraz występował na koncertach.

Pod koniec 2001 r., wraz z Gadowskim, Owczarkiem oraz Suskim reaktywował grupę Ira. Od momentu powrotu z zespołem na scenę, nagrał z nim trzy dobrze przyjęte studyjne albumy oraz jeden koncertowy, który jest zapisem wielkiego koncertu jubileuszowego z okazji 15-lecia istnienia zespołu. Jest także stałym współkompozytorem utworów grupy.

Wyróżnienia:

Magazyn „Gitara i bas”:

– 1993 – 4 miejsce w kategorii Basista roku

– 1994 – 7 miejsce w kategorii Basista roku[2], [3].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard.

2. 

http://www.polskirock.art.pl/piotr-sujka,m440,biografia.html.
Archiwum Polskiego Rocka [odczyt: 11.12.2015].

3. 

http://ira.art.pl/sklad/.
Oficjalna strona internetowa zespołu IRA [odczyt: 12.12.2017].