Świtała, Grażyna

Zgłoszenie do artykułu: Świtała, Grażyna

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Świtała, Grażyna

Pseudonim:

Kettner, Grażyna

Data urodzenia:

27 lutego 1954

Miejsce urodzenia:

Słupsk

Data śmierci:

25 lipca 2003

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Piosenkarka i kompozytorka. Ukończyła Wydział Wokalny Średniej Szkoły Muzycznej w Gliwicach. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczyła się gry na skrzypcach, fortepianie i akordeonie. Uczestniczyła w konkursach i przeglądach muzycznych dla piosenkarzy amatorów, m.in. w Mikrofonie dla Wszystkich, Zagłębiowskich Jarmarkach Piosenki i Rytmach Katowic. Jako piosenkarka zadebiutowała w 1970 r. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W czasie studiów współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Dokonała z nią pierwszych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

Reprezentowała polską piosenkę na festiwalach w Lublanie (Jugosławia) w 1979 r., Budapeszcie (Węgry) w 1980 r. i Ułan Bator (Mongolia) w 1982 r. Wystąpiła na Pikniku Country w Mrągowie w 1983 r. (z piosenkami w stylu country), kilkakrotnie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na festiwalu w Pradze (Czechosłowacja) w 1985 r. (III nagroda za Wyjście z cienia), w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Wyspach Kanaryjskich w 1986 r. oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady w 1991 r.

Jest kompozytorką piosenek własnego repertuaru, także pod pseudonimem Grażyna Kettner. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 146 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Była założycielką fundacji „Naprawdę Czeka Ktoś” oraz organizatorką Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Ciechocinku[1].

Bibliografia