Szpak, Michał

Zgłoszenie do artykułu: Szpak, Michał

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Szpak, Michał

Data urodzenia:

26 listopada 1990

Miejsce urodzenia:

Jasło

Informacje

Piosenkarz powiązany z muzyką pop i rock. Śpiewał od 9 roku życia, regularnie występując w przedstawieniach szkolnych. Otrzymał nagrodę w Konkursie Młodych Talentów zorganizowanym przez Jasielski Dom Kultury. W pierwszej klasie liceum poznał Kamila Czaplę, założyciela zespołu Whiplash i wkrótce rozpoczął występy z grupą. Nagrany wspólnie cover utworu „Cień w dolinie mgieł” zespołu Wilki wysłany na ogólnopolski konkurs otrzymał wyróżnienie od Roberta Gawlińskiego.

W 2011 r. wziął udział w muzycznym show „X-Factor” emitowanym na kanale TVN[1]. Zajął w nim drugie miejsce, przegrywając z Gienkiem Loską[2]. W finałowym odcinku wystąpił w duecie ze zwyciężczynią angielskiej edycji programu Alexandrą Burke. Zaowocowało to zaproszeniem na Orange Warsaw Festival, gdzie zaśpiewał utwory z repertuaru Red Hot Chiili Peppers, Guns’n’Roses i Lenny’ego Kravitza[1]. W lipcu tego samego roku podpisał kontrakt z wydawnictwem muzycznym Universal Music Polska[3], a w grudniu ukazało się debiutanckie EP piosenkarza pt. „XI”[1].

17 sierpnia 2013 r. wziął udział w Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie zaśpiewał utwór „Oczy czornyje”. Zwyciężył, zdobywając tym samym nagrodę Złoty Samowar i 50 tysięcy złotych[4].

Kolejny, już pełnowymiarowy album „Byle być sobą” ukazał się w 2015 r. nakładem wydawnictwa Sony Music Entertainment[5]. Pierwszy singiel z płyty pt. „Real Hero” Michał Szpak zaśpiewał w polskiej wersji językowej („Jesteś Bohaterem”) na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i zdobył główną nagrodę w kategorii „SuperPremiery 2015”[1].

W 2016 r. reprezentował Polskę na Eurowizji. W finale konkursu zachwycił widzów i ostatecznie uplasował się na 8. miejscu[6].

Bibliografia

1. 

http://michalszpak.pl/
Oficjalna strona internetowa Michała Szpaka [odczyt: 14.04.2016].

2. 

http://www.interia.pl/
Portal informacyjny Interia [odczyt: 14.04.2016].

3. 

http://www.wp.pl/
Portal informacyjny Wirtualna Polska [odczyt: 14.04.2016].

4. 

http://www.eska.pl/
Strona internetowa Radia Eska [odczyt: 14.04.2016].

5. 

http://www.sonymusic.pl/
Strona internetowa wydawnictwa Sony Music Entertainment [odczyt: 14.04.2016].

6. 

http://www.onet.pl/
Serwis informacyjny Onet [odczyt: 15.05.2016].