Tutinas, Teresa

Zgłoszenie do artykułu: Tutinas, Teresa

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Tutinas, Teresa

Data urodzenia:

1 września 1943

Miejsce urodzenia:

Zdołbunów

Informacje

Piosenkarka. Ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną w klasie śpiewu. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Jako piosenkarka zadebiutowała w studenckim teatrzyku „Kalambur”. Scenę tę reprezentowała dwukrotnie na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. W 1962 r. zdobyła tam nagrodę publiczności, a w 1964 r. II nagrodę za interpretację.

W 1964 r. wystąpiła po raz pierwszy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie za interpretację. Kolejne sukcesy odnotowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1966 r. (nagroda Ministra Kultury i Sztuki za wykonanie piosenki Na całych jeziorach ty) i w 1968 r. (nagroda Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za wykonanie piosenki Jak cię miły zatrzymać).

W 1967 r. przeniosła się do Warszawy. Nawiązała współpracę z Polskim Radiem i z kabaretem braci Damiana i Macieja Damięckich.

Zrealizowała recitale TV, m.in. Przeboje wielkich miast. Nagrała kilka utworów na potrzeby filmu, m.in. do Warszawa-Paryż bez wizyKochajmy syrenki. Na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1975 r. zdobyła Złoty Pierścień. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, na Węgrzech, w Bułgarii, Czechosłowacji, Finlandii, RFN, Szwecji i Austrii oraz w ośrodkach polonijnych Kanady i USA. Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 149 (reż. Ryszard Wolański).

Po wyjeździe z kraju w 1981 r. zrezygnowała z kariery estradowej. Wraz z mężem i córką mieszka w Szwecji, gdzie pracuje jako informatyk. Kilkakrotnie przyjeżdżała do kraju, by przypomnieć się rodzimej publiczności[1].

Bibliografia