Twain, Mark

Zgłoszenie do artykułu: Twain, Mark

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Twain, Mark

Nazwisko:

Clemens, Samuel Langhorne

Data urodzenia:

30 listopada 1835

Data śmierci:

21 kwietnia 1910

Informacje

Pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, uznawany za ojca amerykańskiej literatury, autor „Przygód Tomka Sawyera” i „Przygód Hucka”. W każdej z jego książek pojawiają się wątki autobiograficzne.

W wieku 12 lat musiał zrezygnować z nauki i podjąć się pracy zarobkowej, aby utrzymać rodzinę po śmierci ojca. Pracował w drukarni, a później jako pilot parostatków. Jego pseudonim pochodzi z tego okresu –„Mark twain” w żargonie pilotów parowców oznacza „zaznacz dwa” (sążnie głębokości). Zmarł na zawał serca kilka miesięcy po śmierci swojej córki[1].

Bibliografia

1. 

http://www.polskieradio.pl/
Strona internetowa Polskiego Radia [odczyt: 24.10.2015].