Urbaniak, Jacek

Zgłoszenie do artykułu: Urbaniak, Jacek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Urbaniak, Jacek

Data urodzenia:

12 października 1949

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Polski muzyk, instrumentalista, specjalizujący się w instrumentach drewnianych i muzyce dawnej, lider zespołu Ars Nova, kompozytor.

W 1974 studiował w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w zakresie gry na oboju i flecie prostym. Grał na oboju w orkiestrze Opery w Oslo, Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Instrumentami historycznymi zajmował się od 1980 roku. W 1981 objął kierownictwo zespołu Ars Nova.

W latach 1993-1996 prowadził około 100 audycji radiowych o muzyce dawnej. Od 1995 współpracuje z wieloma reżyserami teatralnymi i filmowymi. Poza tym jest jurorem konkursów muzyki dawnej, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej, dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Dawnej Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jest uważany za jednego z pionierów ruchu muzyki dawnej w Polsce, który stał się częścią europejskiego i światowego nurtu odrodzenia twórczości sprzed wieków. Jego podejście do utworów dawnych jako źródła muzyki żywej, którą można na nowo interpretować przy zachowaniu swoistych kanonów estetycznych budzi niekiedy sprzeciw purystów, jednak wzbudza zazwyczaj uznanie publiczności.

Zajmuje się też aranżacją muzyki ludowej oraz kompozycją.

Nagrody i wyróżnienia:

– nagroda na Festiwalu Teatralnym w Opolu za muzykę do spektaklu Teatru Wierszalin,

– nagroda Polskiego Radia za sięganie do polskich korzeni kulturowych i przełamywanie barier dzielących tradycję od współczesności,

– Fryderyk ’96 (z zespołem Ars Nova),

– Zasłużony dla Warszawy,

– Brązowy Krzyż Zasługi,

– Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,

– Zasłużony dla Kultury Polskiej,

– Zasłużony dla Regionu Kurpiowskiego,

– Srebrny Krzyż Zasługi[1].

Bibliografia

1. 

http://www.archiwumrocka.art.pl/
Archiwum Polskiego Rocka [odczyt: 31.07.2016].