Walasek, Jan

Zgłoszenie do artykułu: Walasek, Jan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Walasek, Jan

Data urodzenia:

17 maja 1928

Miejsce urodzenia:

Ostrowiec Świętokrzyski

Data śmierci:

17 marca 2017

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Saksofonista tenorowy i skrzypek. Studiował na Wydziale Medycyny Sportowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach. W czasie okupacji nauczył się samodzielnie grać na saksofonie. Grał również na klarnecie. W czasie studiów współpracował z grupą muzyków związanych z krakowskim „Jazz Club YMCA”. W 1952 r. założył własny zespół, z którym koncertował w lokalach gastronomicznych Krynicy, Szklarskiej Poręby, Cieplic i Wrocławia.

W 1954 r. przeniósł się do Warszawy. Gra ze swoim Septetem w m. in. hotelu „Polonia”, a ponadto w „Czerwonej Oberży”, w K.S. „Polonia”. W tym okresie po raz pierwszy pojawia się hasło: „Jan Walasek – Złoty Saksofon Warszawy”. Autorem tego określenia, które przylgnęło do niego na zawsze, był ówczesny organizator występów Ryszard Maniecki. Z własnym kwintetem lub sekstetem brał udział w pierwszych oficjalnych koncertach jazzowych, organizowanych przez Leopolda Tyrmanda, m.in. w Turnieju jazzu, Jam Session nr 1, Studio ’55Seansie z powidłami. W latach 1955–1956 współpracował z orkiestrą Błękitny Jazz Ryszarda Damrosza i zespołem Zygmunta Wicharego.

W 1956 r. utworzył przy Stołecznej Estradzie Jan Walasek Big Band, z którym występował w kraju oraz w ZSRR i na Węgrzech. W latach 1958–1980 z własnymi zespołami i solistką Carmen Moreno (prywatnie żona Walaska) występował w klubach w Norwegii, Finlandii i Szwecji oraz na amerykańskich statkach pasażerskich.

Wraca do kraju w 1981 r. Polskiej publiczności przypomniał się na koncercie z okazji 30-tej rocznicy I Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Sopocie i w koncercie Cicha woda na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’89. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 190 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1], [2].

Bibliografia