Wermińska, Wanda

Zgłoszenie do artykułu: Wermińska, Wanda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wermińska, Wanda

Data urodzenia:

18 listopada 1900

Miejsce urodzenia:

Błoszczyńce

Data śmierci:

30 sierpnia 1988

Informacje

Piosenkarka, pieśniarka, śpiewaczka. Studiowała u Heleny Zboińskiej-Ruszkowskiej. Zaledwie po rocznych studiach debiutowała z wielkim sukcesem w Operze w Teatrze Wielkim w Warszawie jako Amneris w „Aidzie” Giuseppe Verdiego (1926 r.). Pierwsze płyty w swej karierze nagrała dla „Syreny Record” niedługo po debiucie. Wykonywała pieśni, piosenki i arie operowe. Do 1929 r. była solistką Opery, następnie wyjechała za granicę i śpiewała w Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Berlinie oraz Rzymie; ukoronowaniem jej kariery były występy w La Scali w Mediolanie. Jej partnerami byli m.in. Beniamino Gilli, Jussi Björling i inni. Corocznie przyjeżdżała do Warszawy i występowała w Teatrze Wielkim. Do najbardziej znanych należały jej kreacje w „Carmen” George’a Bizeta w partii tytułowej, role w operach wagnerowskich: Wenus w „Tannhäuserze” i Ortrudy w „Lohengrinie”, ponadto Elżbiety w „Don Carlosie” Giuseppe Verdi’ego oraz Dalili w „Samsonie i Dalili” Camille’a Saint-Säensa (łącznie miała w repertuarze ponad 30 pełnych partii operowych w kilku językach). W latach 1940–1947 śpiewała we Włoszech oraz odbyła długie tournée po krajach Ameryki Południowej. Po powrocie do Polski była ponownie solistką w Operze Warszawskiej, brała również udział w występach estradowych. W późniejszych latach życia zajmowała się pedagogiką; pozostawiła barwne wspomnienia pt. „Na obu półkulach”[1].

Bibliografia