Wieniawski, Henryk

Zgłoszenie do artykułu: Wieniawski, Henryk

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wieniawski, Henryk

Data urodzenia:

10 sierpnia 1835

Miejsce urodzenia:

Lublin

Data śmierci:

31 marca 1880

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Kompozytor. Wybitny skrzypek, kompozytor i pedagog, profesor konserwatoriów w Petersburgu i Brukseli. Wirtuoz światowej sławy, występował w Europie oraz w USA. W dorobku kompozytorskim, w którym dominowały utwory w stylu „brillant” z elementami tradycyjnej muzyki polskiej, miał polonezy, etiudy-kaprysy, wariacje, mazurki, kujawiaki. Do najpoważniejszych jego kompozycji należy zaliczyć dwa koncerty oraz słynną Legendę[2].

Bibliografia