Wohlówna, Maria

Zgłoszenie do artykułu: Wohlówna, Maria

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wohlówna, Maria

Pseudonim:

Wohl, Maria

Właściwie:

Wohl, Miriam

Data śmierci:

1924

Miejsce śmierci:

Tiflis

Informacje

Śpiewaczka. Ukończyła gimnazjum i szkołę śpiewu Marii Sobolewskiej w Warszawie. Debiutowała jako pieśniarka estradowa w 1908 r. W tym samym roku śpiewała gościnnie w Berlinie a później w Londynie, gdzie przebywała kilkanaście miesięcy ucząc się śpiewu. W 1909 r. przyjeżdżała dwukrotnie do kraju i występowała na koncertach, m.in. w Filharmonii Warszawskiej. Po powrocie zadebiutowała 5 maja 1910 r. w Warszawskich Teatrach Rządowych w tytułowej partii Hrabiny Stanisława Moniuszki. Została następnie zaangażowana do Teatru Wielkiego i śpiewała na tej scenie przez pięć kolejnych sezonów. W 1911 r. nagrała płyty dla „Syreny Record” – arie operowe i pieśni, m.in. w duetach z Ignacym Dygasem lub Sergiuszem Metaxianem.

W 1915 r. została ewakuowana do Rosji. Znalazła się w Tiflisie, gdzie przyjęto ją do zespołu Opery i gdzie występowała kilka sezonów, odnosząc poważne sukcesy. Była ceniona przez krytykę, podkreślano jej wyjątkowy głos oraz duże umiejętności techniczne. Śpiewała wyłącznie partie pierwszoplanowe, m.in. Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowski_Piotr, Mimi w Cyganerii i Cho-cho-san w Madame Butterfly Giacomo Puccini’ego, Neddy w Pajacach Ruggiera Leoncavalla, Elzy w Lohengrinie Ryszarda Wagnera, Małgorzaty w Fauście Charles‘a Gounoda, Cześnikowej w Strasznym Dworze Stanisława Moniuszki.

Była dwukrotnie mężatką – po raz pierwszy wyszła za Mikołaja Lewickiego, reżysera Opery Warszawskiej, po raz drugi – za gruzińskiego bakteriologa, doktora Eljawę. Podczas pobytu w Tiflisie została aresztowana i najprawdopodobniej zamordowana w miejscowym więzieniu[1].

Bibliografia