Wołowski, Tadeusz

Zgłoszenie do artykułu: Wołowski, Tadeusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wołowski, Tadeusz

Pseudonim:

Tauros

Data urodzenia:

15 grudnia 1891

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

7 maja 1958

Miejsce śmierci:

Łódź

Informacje

Autor tekstów piosenek. Uczęszczał do gimnazjów w Częstochowie i Chyrowie, studiował chemię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po studiach przebywał w Austrii, gdzie był uczniem Maxa Reinhardta. W 1912 r. zaczął występować jako aktor we Lwowie. Od 1916 r. grał w Warszawie. W 1924 i 1925 r. występował w Teatrze Polskim w Katowicach. Związany był również z innymi teatrami: w Warszawie z „Nowym”, „Mignon” i „Czerwonym Asem” a w Bydgoszczy z teatrem „Popularnym” i „Uśmiechem Bydgoszczy”. W latach 1937–1939 reżyserował operetki w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Zagrał w kilku filmach, pisał libretta operetek, skecze, teksty kabaretowe i piosenkarskie; pod pseudonimem „Tauros” drukował artykuły i felietony dotyczące teatru. Po II wojnie światowej był związany ze scenami Łodzi, Lublina i Częstochowy[1].

Bibliografia