Zach, Stefan

Zgłoszenie do artykułu: Zach, Stefan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Zach, Stefan

Data urodzenia:

12 września 1940

Miejsce urodzenia:

Drążno

Data śmierci:

19 listopada 2003

Miejsce śmierci:

Nowy Jork (USA)

Informacje

Piosenkarz, także aktor, kompozytor i autor tekstów. Śpiewu uczył się w Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku, w Studiu Piosenki Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku i w Studiu Piosenki Teatru Muzycznego w Gdyni. Debiutował w 1959 r. w założonym i prowadzonym przez ojca Zespole Pieśni i Tańca Dalmor. W latach 1961–1963 występował jako aktor w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

W 1963 r. przeniósł się do Warszawy. Związał się z zespołem estradowym Granica. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i płytowych. Grał gościnnie w warszawskim Teatrze Adekwatnym. Za rolę Cianga w przedstawieniu Mewa otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie w 1973 r. Współpracował z kabaretem Ostatnia Zmiana. Zrealizował recitale telewizyjnych, m.in. Dziewczyny, wszystkie dziewczynyDo gwiazd jest dalej niż krok. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, Francji, Czechosłowacji, Bułgarii, Mongolii, Wietnamie, Danii i Szwecji oraz w klubach polonijnych USA i Kanady. Od 1990 r. mieszka w Nowym Jorku.

Jest laureatem:

– nagrody publiczności i dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’66,

– wyróżnienia na festiwalu w Belgradzie (Jugosławia) w 1972 r.,

– Srebrnego Gronostaja na festiwalu w Rennes (Francja) w 1974 r.,

– piosenka Dzień przed sądem w jego interpretacji zdobyła nagrodę Prezydenta miasta Opola na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’76[1].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard.

2. 

http://www.zach.keys.pl/biografia.html.
Strona internetowa poświęcona Stefanowi Zachowi [odczyt: 05.11.2010].