Zalewski, Krzysztof

Zgłoszenie do artykułu: Zalewski, Krzysztof

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Zalewski, Krzysztof

Pseudonim:

Zalef

Data urodzenia:

24 sierpnia 1984

Miejsce urodzenia:

Lublin

Informacje

Polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista. Laureat drugiej edycji talent show – Idol. Członek zespołów Japoto i Muchy. Wcześniej grał w lokalnym zespole Loch Ness, a także tworzył w ramach sygnowanej własnym pseudonimem grupy Zalef. Współpracował także z piosenkarką Katarzyną Nosowską oraz zespołami HeyNie-bo.

Jest synem aktora Stanisława Brejdyganta. Uczęszczał do podstawowej szkoły muzycznej w klasie fortepianu i perkusji. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. W dzieciństwie uczył się także gry na gitarze. Przez kilka lat był gitarzystą w lokalnym zespole Loch Ness.

W 2002 roku zgłosił się na casting do programu Idol. Początkowo nie wierzył w swoje siły, ponieważ wcześniej występował jedynie jako gitarzysta. Przeszedł jednak przez wszystkie etapy programu i ostatecznie zwyciężył całą edycję, zdobywając poparcie widzów i jurorów. Wszystkie występy Zalewskiego w finale charakteryzowały się hardrockowym i heavymetalowym klimatem. Swój udział w programie określał jako „manifestację rocka”. Nagrodą w programie był kontrakt płytowy z wytwórnią BMG Poland. W 2004 roku na mocy wygranego kontraktu wydał debiutancki album zatytułowany Pistolet. Płyta sygnowana pseudonimem Zalef, który stanowił także nazwę towarzyszącego piosenkarzowi zespołu. W skład formacji wchodzili byli członkowie zespołu Loch Ness. Debiut był promowany singlami What I Am oraz Znikam. Teksty do kilku piosenek napisała piosenkarka Katarzyna Nosowska.

W 2007 roku wyruszył w trasę koncertową wraz z zespołem Nie-bo, który współpracował już z takimi artystami jak: Ewelina Flinta, Artur Gadowski, Robert Gawliński czy Piotr Cugowski. W międzyczasie, dwukrotnie wystąpił w telewizyjnym show Janusza Józefowicza Przebojowa nocZłota sobota.

W 2009 roku wspierał zespół Hey na instrumentach klawiszowych podczas trasy koncertowej promującej album Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!. Tego samego roku zadebiutował jako aktor na planie filmu Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać gdzie zagrał tytułową rolę Mieczysława „Roja” Dziemieszkiewicza[1].

Bibliografia

1. 

http://www.polskirock.art.pl/
Archiwum Polskiego Rocka [odczyt: 14.08.2016].