Zatwarski, Wiktor

Zgłoszenie do artykułu: Zatwarski, Wiktor

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Zatwarski, Wiktor

Data urodzenia:

2 listopada 1935

Miejsce urodzenia:

Lwów

Informacje

Aktor i piosenkarz. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studiował także na Wydziale Wokalnym tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Po studiach aktorskich zadebiutował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego rolą Chochoła w Weselu (reż. B. Dąbrowski). Kreował tam kilkanaście ról dramatycznych i komediowych, m.in. w sztukach Żołnierz Samochwała, Fircyk w zalotach, Lilla Weneda, Pan Jowialski, Dziady, Wyzwolenie, Żywot Galileusza, Don Juan, Moralność pani Dulskiej, Zbrodnia i kara.

W latach 1963–1964 związany był z Teatrem Muzycznym w Gliwicach, gdzie grał w musicalach i komediach muzycznych, m.in. Cancan, Kiss Me Kate, Nie mam czasu na miłość, Trzej muszkieterowie, Noc w Wenecji, Ptasznik z Tyrolu. Następnie przeniósł się do Warszawy. Przez osiem sezonów występował na scenie teatru Syrena w rewiach i komediach muzycznych (m.in. Bujajmy wśród gwiazd, Szklane wesele, Róbmy swoje).

Współpracował równocześnie z orkiestrami Polskiego Radia w Katowicach, Łodzi i Warszawie, z którymi dokonał licznych nagrań archiwalnych i płytowych. Od 1972 r. związany wyłącznie z estradą. Występuje z własnymi recitalami oraz w składankach artystycznych w kraju i zagranicą m.in. we Francji, Niemczech, Rumunii, Bułgarii, ZSRR oraz ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Jest laureatem:

– wyróżnienia za debiut na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’65,

– Srebrnych Pierścieni na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w latach 1969–1970, 1974, 1978–1979,

– nagrody publiczności na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Rostoku (NRD) w 1974 r.,

– nagrody za interpretację na Festiwalu Piosenki w Dreźnie (NRD) w 1976 r[1].

Bibliografia