Żelska, Maria

Zgłoszenie do artykułu: Żelska, Maria

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Żelska, Maria

Właściwie:

Zgorzelska, Marcjanna

Data urodzenia:

1 grudnia 1898

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

26 września 1976

Miejsce śmierci:

Puławy

Informacje

Śpiewaczka, aktorka. Występowała od 1917 r. jako chórzystka w Teatrze Ludowym w Krakowie. Od 1918 do 1921 r. była solistką operetki Miejskiego Teatru Powszechnego. W 1923 r. występowała w warszawskim teatrze operetkowym „Nowości”. Gościnnie grała w Teatrze Polskim w Katowicach. W sezonie 1925/1926 należała do zespołu „Qui pro Quo”. W następnych latach grała w „Nowym Perskim Oku”, „Morskim Oku”, „Uśmiechu Warszawy”, rewii Tadeusza Wołowskiego w Poznaniu. Karierę zakończyła w 1937 r.

Była lubianą aktorką, wodewilistką, cenioną przez krytykę i recenzentów. W firmie płytowej „Syrena Record” brała udział w nagraniach scenek humorystycznych, piosenek. Jej mężem był aktor Romuald Gierasieński[1].

Bibliografia