Żółtko, Tomasz

Zgłoszenie do artykułu: Żółtko, Tomasz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Żółtko, Tomasz

Informacje

Wokalista, muzyk, kompozytor, poeta i publicysta. Jeden z najbardziej barwnych i niekonwencjonalnych wykonawców współczesnej piosenki autorskiej. Jego piosenki zmuszają do refleksji i głębszego spojrzenia na siebie i otaczający świat. Wiele z nich wywołało falę oburzenia i protestów, jak np.: Bóg kocha chorych na AIDS. Nie stroni od dowcipu i autoironii (np. Bardzo lubię lekcje biologii), ożywiając materiał zawarty na płytach. Z tekstami doskonale współgra aranżacja muzyczna, niejednokrotnie oszczędna, wręcz surowa, równie często bogata.

Na swoim koncie ma dziewięć albumów: Wspólne myśli (1990 r.), Listy do Karoliny (1991 r.), Dominika z wyspy poszukiwaczy prawd (1992 r.), The Best Of... (1992 r.), Klatka skandalu (1994 r.), W poprzek (1996 r.), Targ mięsny (1998 r.), Krótkie wyprawy w kosmos 1990–2000 (2001 r.), Nienasycenia (2002 r.) i Bezsenność i kurz (2005 r.). Największy rozgłos przyniósł mu album Klatka skandalu. Pochodząca z niego piosenka pt. Kochaj mnie i dotykaj przez blisko 30 tygodni utrzymywała się w pierwszej dziesiątce Muzycznej Jedynki i była emitowana przez większość stacji radiowych, stając się ogólnopolskim przebojem. Wydał cztery tomiki poezji: Modlitwy (1990 r.), Trzy odsłony niewidzialnych obrazów (1992 r.), Postmodernistyczne impresje wolne od cła i reguły (1993 r.) i Tam, gdzie trzeba być jakimś (1997 r.)[1].

Bibliografia

1. 

Rabiański, Radosław

2. 

http://www.tomekz.com.pl/
Oficjalna strona internetowa Tomasza Żółtko [odczyt: 03.03.2010].