Żongołłowicz, Bogumiła

Zgłoszenie do artykułu: Żongołłowicz, Bogumiła

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

fot. Sławomir Żabicki

Nazwisko:

Żongołłowicz, Bogumiła

Data urodzenia:

9 listopada 1955

Miejsce urodzenia:

Słupsk

Informacje

Dziennikarka, poetka, pisarka, dokumentalistka. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. W 1984 r. ukończyła Podyplomowe Studium Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a w 1988 r. Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w szkolnictwie i prasie regionalnej na Pomorzu, m.in. w tygodniku Konfrontacje. Kierownik słupskiego oddziału Gońca Pomorskiego; współpracownik Koszalińskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Od 1991 r. mieszka w Australii. W 2003 r. doktoryzowała się z zakresu slawistyki na na Macquarie University w Sydney.

Debiutowała w 1983 r. poezją na łamach Głosu Pomorza[2]. Jest autorką kilkuset artykułów prasowych, które ukazały się w dziennikach i czasopismach krajowych i polonijnych, m.in.: w Kulturze (Paryż), Nowym Dzienniku (Nowy Jork), Dzienniku PolskimDzienniku Żołnierza (Londyn), Polityce (Warszawa), Głosie Pomorza (Koszalin-Słupsk), Konfrontacjach (Słupsk), Gryfie (Słupsk), Zbliżeniach (Słupsk), Gońcu Pomorskim (Koszalin), Kurierze Zachodnim (Perth), Tygodniku Polskim (Melbourne), Wiadomościach Polskich (Sydney), Ekspresie Wieczornym (Sydney).

Wydała zbiory wierszy: Lato w Surrey (1984), Śmierci nie moje (2002), Śmierci mi bliskie (2008). Spod jej pióra wyszła biografia Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów, (1999), monografia Kabaret Literacko-Satyryczny „Wesoła Kookaburra” (2004), praca O pół globu od domu. Obraz Polonii australijskiej w twórczości Andrzeja Chciuka, (2007). Edytowała spuściznę literacką Ludmiły Błotnickiej, Andrzeja Gawrońskiego i Krystyny Jackiewicz, listy Romana Gronowskiego oraz dziennik Władysława Noskowskiego[2].

Bibliografia